Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Gündem

Toyota Duyuruyu Yaptı! Hidrojen Yakıtlı Hilux Pick-Up Duyurusu Dikkatleri Çekti!

Şirket, ünlü Toyota Hilux kamyonet için uzun vadeli planlarını hayata geçirmek istiyor. Toyota zaten elektrikli Hilux’u tanıttı ve şimdi de hidrojenle çalışan versiyonu ortaya çıktı. Neredeyse tüm otomobil üreticileri, sıfır emisyon standartlarını karşılamak için modellerini elektrikli, hibrit veya hidrojen varyantlarına çeviriyor. Dünyanın en tanınmış kamyonetlerinden biri olan Toyota Hilux için artık hidrojen zamanı geldi çattı.

Toyota Hidrojenle Çalışan Bir Hilux Yapıyor

Yaklaşık bir ay önce işletme Tayland’da elektrikli Toyota Hilux’u tanıttı. Muazzam otomobil üreticisi daha önce hidrojenle çalışan bir Hilux aracı geliştirdiğini açıklamıştı. Hidrojenle çalışan arabaların Ford F150 Lightning, Rivian R1T ve hatta yakında çıkacak olan Tesla Cybertruck gibi elektrikli kamyonetler kadar yaygın olması için daha gidilecek çok yol var. Bu gruptaki son ürünlerden biri de CES 2023’te tanıtılan RAM Revolution oldu.

Toyota’ya dönersek, üretici şimdiden hidrojen yakıt hücreleriyle çalışan bir Hilux prototipi üzerinde çalışmaya başladı. Proje için sıfır emisyonlu bir araba oluşturmak üzere Toyota Motor Manufacturing’e (TMUK), Birleşik Krallık hükümeti tarafından Advanced Propulsion Center (APC) aracılığıyla fon sağlanacak. Ayrıca İngiltere merkezli Ricardo, ETL, D2H ve Thatcham Research şirketleri de Toyota’nın projesini destekleyecek. Toyota Motor UK projeden sorumlu olurken, Toyota Motor Europe’un Ar-Ge ekibi projeyi teknik olarak destekleyecek ve geleceğin hidrojen aktarma organları üzerinde çalışacak. Girişim, Toyota’nın en son Mirai sedanında kullandığı ikinci nesil yakıt hücresi sistemini kullanarak Hilux’ı hidrojenle çalışan bir elektrikli arabaya dönüştürecek.

Proje kapsamında ilk prototip araçların 2023 yılında üretilmesi öngörülüyor. Başarılı testlerin ve performans verilerinin takibi için küçük çaplı bir üretim planı da hedeflenmektedir. Toyota’dan yapılan açıklamaya göre, “Bu girişim, Toyota’nın önemli bir araç kategorisinde yakıt hücresi teknolojisinin ek kullanımını keşfetmesi için ilgi çekici bir fırsatı temsil ediyor.”

Toyota Rekor Kırmıştı

2022 yılını yüzde 6,4 pazar payıyla 49 bin 937 adet satışla tamamlayan Toyota, özellikle hafif ticari araç satış başarısının dikkat çektiğini iddia etti. Marka, 2019 yılında Toyota Professional adını dünya çapında ilk kez tanıtarak kısa sürede Türkiye hafif ticari araç pazarında söz sahibi olmuştu. Marka, bu başarısını 2022 yılında bugüne kadarki en yüksek hafif ticari araç satış rekoru ile kutlayarak hafif ticari araç pazarına Toyota servislerini kazandırmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu