Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Gündem

XR Elite Gümbür Gümbür Geliyor! Cihazın En Kaliteli VR/AR Gözlüklerinden Biri Olması Bekleniyor!

Bildiğiniz gibi, Meta ve Apple’dan son zamanlarda VR, özellikle sanal gerçeklik ile ilgili olarak bahsedildi. Yakın zamanda Meta, yeni nesil VR donanımı olan Meta Quest’i resmen başlattı. Bu yılın sonlarında, Apple’ın ilk VR kulaklığını da piyasaya sürmesi bekleniyor.

Bu nedenle, Meta ve Apple son zamanlarda VR sektöründe gündeme geldi. Doğal olarak, VR endüstrisinde faaliyet gösteren diğer işletmeler de aktif değil. Kendi VR kulaklığını yaratan ilk şirketlerden biri olan HTC, şu sıralar Las Vegas’ta gerçekleşen CES 2023’te merakla beklenen yeni VR kulaklığını duyurdu. CES 2023’teki en çarpıcı şeylerden biri, Vive XR Elite olarak bilinen VR başlığıydı. Yakın zamanda tanıtılan Meta Quest Pro ve Apple’ın bu yıl piyasaya süreceği VR kulaklığı ile rekabet edecek olan Vive XR Elite, yeni özellikleri ve kullanıcı dostu sanal gerçeklik deneyimiyle CES 2023’te konukları şaşırtmayı başarmış gibi görünüyor.

Vive XR Elite Dikkat Çekiyor

Vive XR Elite, tıpkı Meta ve Apple’ın en yeni VR kulaklıkları gibi hem VR (sanal gerçeklik) hem de AR (artırılmış gerçeklik) özellikleri sunar. Bu zaten gözlük adına XR öneki tarafından ima edilmektedir. VR yerine “genişletilmiş gerçeklik” (XR) gözlükleri kullanılıyor. Türkçe’de “artırılmış gerçeklik” olarak çevirebileceğimiz “AR” terimi, VR, AR ve MR (karma gerçeklik) özelliklerinin tamamını ifade eder. Görünüşe göre bu hibrit kulaklıklar, VR endüstrisinde norm olarak kabul edilecek.

HTC’nin en yeni XR kulaklığındaki 4K ekran, 110 derecelik görüş açısına sahip. Bu ekranın yenileme hızı 90 Hz’dir ve bu, rahatsız edici olmayan bir VR deneyiminin en az 90 Hz yenileme hızı gerektirdiği şeklindeki genel anlaşmaya uygundur. Kulaklıkta bulunan RGB kamera sayesinde gözlük takarken de çevreyi renkli görmeye devam edebilirsiniz. Bu, kullanıcılara daha gelişmiş bir AR deneyimi sunar. Öte yandan, oyunlar gibi VR eğlencelerindeki sanal karakterler ve nesneler, başlıktaki derinlik sensörü sayesinde gerçekçi bir şekilde etrafınıza konabilir. Yıl dolmadan HTC, kullanıcılara eklenti paketleri olarak daha fazla özelliğin sunulacağını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu